Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hamlet

Nápad na muzikálovou adaptaci Shakespearovy klasiky - Hamleta se zrodil v hlavě Janka Ledeckého a ne první muzikálový počin si nutno říct nezvolil nejjednodušší téma. Hamlet jedno z nejslavnějších děl věhlasného Williama Shakespeara bylo velké sousto, ale nakonec se povedlo. Nápad se zrodil roku 1997 a téhož roku se pustil do psaní textů a hudby. Roku 1998 byla založena společnost Hamlet Production. Ve spolupráci s Martinem Kumžákem se sháněly prostory, peníze atd.V listopadu 1999 (tedy za 1 rok!) byla světová premiéra muzikálu Hamlet v Divadle Kalich v Praze. Hudební aranžmá jednotlivých čísel se pohybuje v rozsahu klasického kytarového pop rocku až po velké obsazení symfonického orchestru, doplněného smíšeným sborem. Vzhledem k tomu byla zvolena varianta živého zpívání na podkladu nahraného studiového playbacku.

Horacio vyznává Heleně svou lásku, když tu přichází královna Gertruda. Oběma velkoryse odpouští, Helena odchází a ona se snaží od Horacia zjistit podrobnosti o vztahu Hamleta a Ofélie. Vysvětluje mu, že jejich lásce přeje a že i pro ni je důležitá. V tom přichází smuteční průvod s králem, královna se hroutí a Hamlet se vyznává ze svých citů k otci. Ještě ve smutečním je korunován nový král Claudius, bratr zavražděného krále a strýc Hamleta. Zatímco se oslava zvrhuje v divoké orgie, Hamlet se svěřuje svému příteli Horaciovi ze své bolesti i náhlého vzplanutí své matky k jeho strýci. Král s královnou zpívají duet o své lásce a odcházejí do ložnice. Ofélie našla Hamleta a snaží se ho utěšit, nakonec se mu celá oddává. Hamleta v náruči Ofélie budí otcův duch, říká mu o vraždě a vyzývá ho k pomstě. Hamlet váhá a přemýšlí, jak získat důkaz o Claudiově vině. Svěřuje se Horaciovi a ten mu radí nechat králi zahrát divadlo s pasáží o vraždě. Hamlet souhlasí. Král je znepokojen chováním Hamleta a tak to s královnou a Poloniem rozebírá. Královna brání syna, Polonius ho označuje za neškodného blázna a nakonec čte oběma jeho milostný dopis Ofélii.

Hamlet se dozvídá o tom, jak si všichni šeptají o jejich vztahu. Když potká Ofélii, odmítá její lásku, vše jí vyčítá a posílá ji do kláštera. Ofélie zdrcena odchází. Mezitím král hostí kočovné herce a všichni se věnují světským radovánkám - kartám, vínu a ženám. Poté herci předvedou svůj kus o bratrovraždě. Královna omdlévá, král zděšen prchá. Královna se ve svých komnatách vyznává ze slabosti svého těla a duše k lásce. Král se naopak modlí v kapli, kde si vyčítá vraždu svého bratra. Hamlet ho zde sice najde, ale nezabije - chystá mu horší osud. Odchází a své matce říká pravdu o smrti svého otce, ta mu zase vysvětluje rozdíl mezi láskou k synovi a milenci. Hamlet vidí někoho za závěsem, tak ho probodne. Je to Polonius, který zde špehoval a nyní umírá Hamletovi v náručí uprostřed šíleného tance smrti. Hamlet se vzpamatovává a mrtvého Polonia káže odnést pryč. Venku ho nachází Ofélie, která se z jeho smrti a Hamletova odmítnutí zblázní.

Laertes, který se mezitím vrátil z cest, se dozvídá o smutných událostech a po Claudiovi žádá jméno vraha. Ten mu je prozrazuje a spolu se domlouvají na vraždě Hamleta. Ofélie rozdává květiny a nesouvisle zpívá. Král s královnou odcházejí, Laertes se jí snaží připomenout, ale ona ho nepoznává a skokem ze skály končí svůj život. Dva hrobníci kopou hrob a přitom filozofují o pomíjivosti života. Ofélie je pochovávána, Laertes zpívá o svém žalu nad její smrtí, přichází Hamlet a říká mu, že on se trápí víc. Začnou se spolu prát a pak se chystají na souboj. Královna se modlí za životy všech zúčastněných a přijímá svůj díl odpovědnosti.
 

Souboj začíná, Hamlet si v něm vede dobře a vypadá to, že zvítězí. V té chvíli nabízí král Hamletovi pohár s jedem. Hamlet bojuje dál a je raněn špičkou ostří Laertova meče, na kterém je jed. Královna se napije z poháru jedu, pomalu umírá a v agónii označuje krále za původce všeho zla. Hamlet smrtelně zraní Laerta jeho vlastním mečem. Zatímco ten umírá, Hamlet z posledních sil dostihuje prchajícího krále, obžalovává ho a nakonec ho i probodává. Pak pomalu umírá a v této své poslední chvíli se ptá po smyslu života. Hamlet zemřel po souboji tamtéž, kde byl zavražděn jeho otec.


 

Obsazení

 • Hamlet Janek Ledecký, Josef Vojtek, Petr Kolář
 • Král Claudius Andy Hryc, Ondřej Hejma, Dušan Kollár
 • Královna Gertruda Zdena Studénková, Petra Janů, Sisa Sklovská, Jana Feriová
 • Ofelie Sabina Laurinová, Dasha Sobková, Zuzana Krištofová
 • Laertes Petr Kolář, Martin Skala
 • Horacio Bohouš Josef, Ivan Doležálek
 • Polonius Pavel Zedníček, Josef Laufer, Doktor P.P.
 • Hrobníci Richard Tesařík, Vladimír Tesařík, Tomáš Trapl, Luděk Walter, Antonín Moravec

Autoři

 • Hudba, Text, Libreto Janek Ledecký
 • Dramaturgie Jan Kačer
 • Aranžmá a orchestrace Martin Kumžák
 • Scénografie Šimon Caban
 • Kostýmy Josef Jelínek
 • Režie Zdeněk Troška
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář